0 0
Tiramisu me mollë

Tiramisu me mollë

Ingredients

Adjust Servings:
500 gr molla
3 lugë gjelle sheqer kallami
60 gr sheqer pluhur
1 lëng limoni
1 sheqer vanilje
250 gr djath mascarpone
500 gr djath të njomë
35 ml qumësht
2 lugë gjelle liker amaretto
50 ml lëng molle
200 gr biskota Savioardi
2 lugë gjelle kakao
1 lugëz kanellë
Cuisine:

  Iu rekomandojmë të ëmbëlsoheni me këtë recetë të përsosur për tiramisu pak më ndryshe se ajo origjinalja.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 202 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Mollët qërojini e pastaj pritini.

  Step 2
  Mark as Complete

  Vendosini në një tenxhere bashkë me lëngun e limonit, sheqerin kafe dhe afro 35 ml ujë. Ziejini për afro 10 minuta duke i përzier vazhdimisht.

  Step 3
  Mark as Complete

  Djathin mascarpone, qumështin, sheqer vaniljen dhe sheqerin pluhur miksojini.

  Step 4
  Mark as Complete

  Lëngun e mollës dhe likerin bëjini bashkë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Në tavën me diametër 5 x 20 cm renditini biskotat.

  Step 6
  Mark as Complete

  Spërkatini me përzierjen prej lëngut të mollës e likerit e sipër kësaj shtroni mollët e ziera.

  Step 7
  Mark as Complete

  Sipër mollëve hidhni masën me djathë e sipër saj edhe një rend biskota e këto sërish lyejini me masën me djathë.

  Step 8
  Mark as Complete

  Në fund, tiramisunë e përgatitur spërkateni me kakao dhe kanellë pluhur dhe para përdorimit lëreni të paktën dy orë në frigorifer.

  Step 9
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Receta bazike për pandispanjë
  next
  Kifle me miell integral
  • 202 Views
  • 3 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  500 gr molla
  3 lugë gjelle sheqer kallami
  60 gr sheqer pluhur
  1 lëng limoni
  1 sheqer vanilje
  250 gr djath mascarpone
  500 gr djath të njomë
  35 ml qumësht
  2 lugë gjelle liker amaretto
  50 ml lëng molle
  200 gr biskota Savioardi
  2 lugë gjelle kakao
  1 lugëz kanellë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Receta bazike për pandispanjë
  next
  Kifle me miell integral