0 0
Torta Caprese

Torta Caprese

Ingredients

Adjust Servings:
200 gr bajame të qëruara
180 gr sheqer
200 gr gjalpë në temperaturë ambienti
4 vezë mesatare
150 gr cokollatë e thjeshtë
sheqer pluhur për spërkatje
Cuisine:

  Torta Caprese, është një ëmbëlsirë tipike napolitane, e cila e ka zanafillën në ishullin e Kaprit. Kjo ëmbëlsirë është një triumf i vërtetë cokollate dhe bajameje, që është zbuluar krejt rastësisht nga kuzhinieri Carmine Di Fiore, në vitin 1920.
  Shijojeni!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 954 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Së pari qërojmë bajamet dhe i skuqim në furrën e parangrohur në 200 gradë. Kur të marrin ngjyrë të artë i heqim nga furra dhe i lëmë të ftohen. Më pas i bluajmë në mikser.

  Step 2
  Mark as Complete

  Më pas cokollatën e copëtojmë me thikë dhe e vendosim në një enë. Cokollatën e shkrijmë me metodën banjomari (në avull) duke e përzier herë pas here. Mund të përdorni edhe mikrovalën.

  Step 3
  Mark as Complete

  Pasi të jetë shkrirë cokollata, e vendosim në një enë tjetër. E përziejmë herë pas here.

  Step 4
  Mark as Complete

  Më pas në enën ku kemi gjalpën shtojmë gjysmën e sheqerit dhe të verdhat e vezëve. Në këtë masë pastaj shtojmë cokollatën e shkrirë dhe I përziejmë mirë të gjitha me mikser ose me dorë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Kësaj mase ia shtoni bajamet e bluara dhe i përzieni mirë me spatulë kuzhine derisa të fitoni një masë homogjene.

  Step 6
  Mark as Complete

  Pjesën e mbetur të sheqerit bashkë me të bardhat e vezëve miksojeni mirë në një enë tjetër.

  Step 7
  Mark as Complete

  Shkumën e fituar me këtë rast bashkojeni më masën tjetër me bajame e cokollatë duke e përzier nga poshtë lart.

  Step 8
  Mark as Complete

  Brumin e fituar e hedhim në një tavë me diametër 24 cm, të cilin e kemi mbuluar me letër. E rrafshojmë mirë dhe e pjekim në furrën e parangrohur në 170 gradë për afro 70 minuta, duke e kontrolluar herë pas here me majën e thikës.

  Step 9
  Mark as Complete

  Torta Caprese shërbehet e ftohtë dhe e spërkatur me sheqer pluhur sipër.

  previous
  Tortë suedeze me mollë
  next
  Sallatë me panxhar të kuq
  • 954 Views
  • 1.30 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium
  • 170

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  200 gr bajame të qëruara
  180 gr sheqer
  200 gr gjalpë në temperaturë ambienti
  4 vezë mesatare
  150 gr cokollatë e thjeshtë
  sheqer pluhur për spërkatje

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Tortë suedeze me mollë
  next
  Sallatë me panxhar të kuq