0 0
Tortë e lëngshme limoni

Tortë e lëngshme limoni

Ingredients

Adjust Servings:
200 gr sheqer
50 gr gjalpë
3 limona lëvorja e 2 dhe lëngu i 3 limonëve
3 vezë
15 gr pluhur pjekurinash
250 gr miell
rum
sheqer pluhur
Cuisine:

  E butë, aromatike dhe e lëngshme. Po ju sjellim recetën për një tortë perfekte me shije limoni, e cila do t’iu bëjë për vete që në kafshatën e parë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,317 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Furrën e ngrohim në 180 gradë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Limonëve ua heqim lëvoren me rende dhe këto të fundit i bëjmë bashkë me një gotë sheqer.

  Step 3
  Mark as Complete

  Masën e përziejmë me gishta në mënyrë që sheqeri të “kapet” më mirë për lëvoren e limonit.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pastaj shtoni gjalpën dhe vezët. Masën miksojeni vazhdimisht.

  Step 5
  Mark as Complete

  Hidhjani pakëz rum, miellin dhe pluhurin për pjekurina.

  Step 6
  Mark as Complete

  Pas kësaj, masën përziejeni me tel kuzhine dhe shtojeni lëngun e një limoni. Nëse e shihni të nevojshme, në brumë shtoni edhe pak qumësht.

  Step 7
  Mark as Complete

  Tortën piqeni për 45 minuta, derisa të marrë një ngjyrë të mirë të artë.

  Step 8
  Mark as Complete

  Derisa piqet torta, përzieni lëngun e një limoni bashkë me pak sheqer.

  Step 9
  Mark as Complete

  Pastaj, tortën hiqeni nga furra dhe sipër saj bëni disa vrima me pirun.

  Step 10
  Mark as Complete

  Pastaj hidhjani lëngun me limon e sheqer.

  Step 11
  Mark as Complete

  Lëreni të ftohet. Para shërbimit spërkateni me sheqer pluhur. /Gastro

  previous
  Petulla të shpejta
  next
  Muffins pa miell e sheqer
  • 1,317 Views
  • 60 min
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 180 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  200 gr sheqer
  50 gr gjalpë
  3 limona lëvorja e 2 dhe lëngu i 3 limonëve
  3 vezë
  15 gr pluhur pjekurinash
  250 gr miell
  rum
  sheqer pluhur

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Petulla të shpejta
  next
  Muffins pa miell e sheqer