0 0
Tortë me krepa

Tortë me krepa

Ingredients

Adjust Servings:
21 krepa
3 limona
1 ½ filxhanë sheqer
120 gr gjalpë *në temperaturë ambienti
4 vezë
½ filxhan lëng limoni
kripë
Cuisine:

  Ju kanë tepruar krepa nga mëngjesi dhe nuk dini çfarë të bëni me to? Provojeni këtë recetë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 944 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Limonat qërojini e lëvoren e fituar bluajeni në blender bashkë me sheqerin.

  Step 2
  Mark as Complete

  Pastaj tek masa shtoni edhe gjalpën dhe vezët një nga një.

  Step 3
  Mark as Complete

  Shtoni edhe lëngun e limonit dhe kripë me majë thike.

  Step 4
  Mark as Complete

  Të gjitha zbrazini në një tenxhere dhe ziejini në zjarr të ngadaltë derisa të trashet masa.

  Step 5
  Mark as Complete

  Kremin e fituar largojeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet.

  Step 6
  Mark as Complete

  Më pas merreni një krepë e vendoseni në enën për ëmbëlsira. Lyejeni me kremin e përgatitur e sipër këtij vendoseni krepën tjetër. Kështu veproni me të gjithë materialin, derisa të shpenzohet i tëri.

  Step 7
  Mark as Complete

  Tortën spërkateni me sheqer pluhur dhe lëreni të pushojë në frigorifer gjatë natës.

  Step 8
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Çfarë ndodh nëse konsumoni çdo ditë peshk?
  next
  Pije vitaminoze dimri
  • 944 Views
  • 30 min
  • Serves 8
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  21 krepa
  3 limona
  1 ½ filxhanë sheqer
  120 gr gjalpë *në temperaturë ambienti
  4 vezë
  ½ filxhan lëng limoni
  kripë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Çfarë ndodh nëse konsumoni çdo ditë peshk?
  next
  Pije vitaminoze dimri