0 0
Tortë me mandarina

Tortë me mandarina

Cuisine:

  Një ëmbëlsirë me shije sezonale.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 886 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Ndezim furrën në 180 grade.

  Step 2
  Mark as Complete

  Pesë mandarina të lara, pa i qëruar, i vëmë të ziejnë në një tenxhere me ujë të valuar për 10 minuta (i hedhim kur uji të ketë marrë valë).

  Step 3
  Mark as Complete

  I kullojmë dhe i lëmë mënjanë të ftohen mirë. I presim mandarinat bashkë me lëkurën në copa dhe më pas i grijmë në blender derisa të bëhen si pure. I lëmë mënjanë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Me mikser rrahim vezët me sheqerin për 2 minuta sa të bëhen si krem.

  Step 5
  Mark as Complete

  Shtojmë gjalpën pjesë-pjesë, miellin e bajameve, miellin dhe pluhurin për pjekurina nëpërmjet një site dhe së fundmi purenë e mandarinave.

  Step 6
  Mark as Complete

  I përziejmë mirë me lugë druri.

  Step 7
  Mark as Complete

  Hedhim brumin te tava e lyer më parë me gjalpë e miell dhe e pjekim në furrë për 40 minuta me 180 gradë, më pas e ulim temperaturën në 150 gradë dhe vazhdojmë pjekjen edhe për 15-20 minuta të tjera.

  Step 8
  Mark as Complete

  Kur torta të jetë e vakët e heqim nga tava dhe e lëmë të ftohet plotësisht mbi një tel kuzhine.

  Step 9
  Mark as Complete

  Ndërkohë përgatisim kremin: Me mikserin e vezëve me dorë, përziejmë djathin me sheqerin dhe gjalpin. Shtojmë më pas dalëngadalë lëngun e limonit derisa të kemi një masë si shkumë. E zbukurojmë tortën me kremin dhe sipër vëmë feta mandarinash të freskëta bashkë me lëkurë.

  Step 10
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  Step 11
  Mark as Complete

  PS. Nëse është nevoja, tortën mbulojeni nga fundi me letër alumini që të mos digjet pasi koha e pjekjes është shumë e gjatë.

  previous
  Molla është fruti i vetëm që duhet të hani në mëngjes
  next
  Si të marinojmë mishin?
  • 886 Views
  • 1 hr
  • Vështirësia: Medium
  • 180/150

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Molla është fruti i vetëm që duhet të hani në mëngjes
  next
  Si të marinojmë mishin?