0 0
Tortë për raste të vecanta

Tortë për raste të vecanta

Ingredients

Adjust Servings:
Për petat:
6 të kuq të vesë
250 gr sheqer
3 lugë gjelle ujë
1 filxhan i vogël vaj
100 gr miell
2 lugë gjelle niseshte
2 lugë gjelle kakao
1 pluhur pjekurinash
250 ml kafe të zier
qumësht
6 të bardha të vezës
Për kremin:
750 ml qumësht
2 lugë gjelle miell
2 puding vanilje
4 të kuq të vesë
12 lugë gjelle sheqer
2 sheqer vanilje
250 gr gjalpë
Për kremin e bardhë
250 gr sheqer
ujë
Cuisine:

  Kur ta keni provuar një herë, nuk do ta ndërroni me asnjë tjetër.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 217 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Të bardhët e vezëve rrahini derisa të fitoni një shkumë të fortë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Të kuqtë e vezëve rrahini bashkë me sheqerin, shtoni ujin e vajin dhe miksojini mirë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Shtoni miellin e situr, niseshtenë, kakaon dhe pluhurin për pjekurina.

  Step 4
  Mark as Complete

  Miksojini mirë derisa të fitoni një masë homogjene e më pas gradualisht shtoni të bardhët e rrahura të vezëve.

  Step 5
  Mark as Complete

  Në kallëpin me diametër 30 x20 vendosni letër për pjekje dhe masën e fituar zbrazeni në tavë, rrafshojeni mirë dhe piqeni në furrën e parangrohur në 180 gradë për 20 minuta.

  Step 6
  Mark as Complete

  Petën e pjekur ftoheni e pastaj ndajeni në dy pjesë të barabarta.

  Step 7
  Mark as Complete

  Për kremin:
  500 ml qumështin vëreni të ngrohet.
  Në pjesën tjetër të qumështit shtoni pudingun, miellin, sheqerin, sheqer vaniljen, të kuqtë e vezëve dhe përziejini mirë të gjitha.
  Masën e fituar hidheni tek qumështi që ka marrë valë dhe ziejeni si rëndom pudingun.
  Pastaj lëreni të ftohet e kur të jetë ftohur shtoni gjalpën.
  Në kallëpin e ëmbëlsirës vendoseni njërën pjesë e zbuteni me kafenë e zier. Sipër saj hidhni një pjesë të mbushjes së ëmbëlsirës. Rrafshojeni mirë e sipër saj vendoseni petën tjetër, edhe atë të zbutur me kafe.

  Step 8
  Mark as Complete

  Për kremin e bardhë:

  Në një tenxhere vendosni 250 gr sheqer dhe këtë mbulojeni me ujë. Ziejeni derisa të shkrihet sheqeri.
  Në një enë tjetër rrahini të bardhët e vezëve derisa të fitoni një shkumë të fortë. Kësaj mase gradualisht shtojani sherbetin e zier, por kujdesuni që ta miksoni vazhdimisht.
  Kur të jetë forcuar mjaftueshëm, kremin e bardhë shtrojeni mbi petën e ëmbëlsirës.
  Lëreni për pak në frigorifer. Pastaj shkrini 200 gr cokollatë me 5 lugë gjelle vaj dhe këtë krem hidheni mbi kremin e bardhë.
  Para servimit, ëmbëlsira duhet të pushojë për disa orë në frigorifer.
  Ju bëftë mirë.

  previous
  Pandispanjë me cokollatë
  next
  Supë shtëpie me mish pule
  • 217 Views
  • 3 hr
  • Serves 8
  • Vështirësia: Medium
  • 180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  Për petat:
  6 të kuq të vesë
  250 gr sheqer
  3 lugë gjelle ujë
  1 filxhan i vogël vaj
  100 gr miell
  2 lugë gjelle niseshte
  2 lugë gjelle kakao
  1 pluhur pjekurinash
  250 ml kafe të zier
  qumësht
  6 të bardha të vezës
  Për kremin:
  750 ml qumësht
  2 lugë gjelle miell
  2 puding vanilje
  4 të kuq të vesë
  12 lugë gjelle sheqer
  2 sheqer vanilje
  250 gr gjalpë
  Për kremin e bardhë
  250 gr sheqer
  ujë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Pandispanjë me cokollatë
  next
  Supë shtëpie me mish pule