0 0
Tost francez me shije portokalli

Tost francez me shije portokalli

Ingredients

Adjust Servings:
2 vezë
60 ml qumësht
¼ lugëz kanellë
2 rriska buke të bardhë
75 gr marmelatë portokalli
50 gr sheqer
1 lugë gjelle gjalpë
1 portokall i kuq *lëngu dhe lëvorja
Cuisine:

  Nëse dëshironi të bëni ndonjë ndryshim të vogël në menynë tuaj të mëngjesit, fillojani me tostin francez.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 633 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Vezët, lëvoren e portokallit të grirë në rende, qumështin dhe kanellën bashkojini në një enë të thellë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në këtë përzierje vendosini rriskat e bukës dhe lërini për 2 minuta, derisa të “pijnë” lëngun.

  Step 3
  Mark as Complete

  Ndërkohë, shkrijeni marmelatën bashkë me lëngun e portokallit të kuq dhe ziejeni për 3-4 minuta.

  Step 4
  Mark as Complete

  Gjalpën shkrijeni dhe në të skuqini rriskat e bukës derisa të marrin një ngjyrë të bukur.

  Step 5
  Mark as Complete

  Pas skuqjes, hidhjuni shurupin me lëng portokalli dhe shërbejini.

  Step 6
  Mark as Complete

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Sallatë me vezë të ziera
  next
  Kungulleshkë me mish bibe
  • 633 Views
  • 10 min
  • Serves 2
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  2 vezë
  60 ml qumësht
  ¼ lugëz kanellë
  2 rriska buke të bardhë
  75 gr marmelatë portokalli
  50 gr sheqer
  1 lugë gjelle gjalpë
  1 portokall i kuq *lëngu dhe lëvorja

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Sallatë me vezë të ziera
  next
  Kungulleshkë me mish bibe