0 0
Varkëza të mbushura brumi

Varkëza të mbushura brumi

Ingredients

Adjust Servings:
500 gr miell
300 ml ujë
200 ml jogurt
4 lugë gjelle vaj ulliri
10 gr tharm buke
1 lugë reçeli sheqer
1 lugë reçeli kripë
Për mbushjen:
300 gr djath
2 domate
1 lugë kaperi
Cuisine:

  Brumë i shijshëm i mbushur me përbërësit tuaj të preferuar. Një mëngjes ose paragjellë e përsosur.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,099 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Miellin bashkojeni me tharmin e bukës, kripën e sheqerin.

  Step 2
  Mark as Complete

  Shtoni ujin, jogurtin, vajin e ullirit dhe krijoni një brumë të butë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Brumin e formuar lëreni të dyfishohet në masë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Më pas ngjisheni edhe një herë dhe ndajeni në 8 toptha të barabartë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Secilin topth brumi hapeni duke e lënë diametrin e gjerësisë rreth 1 cm.

  Step 6
  Mark as Complete

  Më pas mblidheni në formë drejtkëndëshi, duke ia dhënë formën e një varke.

  Step 7
  Mark as Complete

  Secilën “varkë” brumi mbusheni me djath, domate të prerë në thela dhe kaperi.

  Step 8
  Mark as Complete

  Piqini në furrën e parangrohur në 220 gradë për 20 minuta.
  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Panna cotta me salcë boronice
  next
  Sallatë me domate e arra
  • 1,099 Views
  • 2 hr
  • Serves 8
  • Vështirësia: Medium
  • 220 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  500 gr miell
  300 ml ujë
  200 ml jogurt
  4 lugë gjelle vaj ulliri
  10 gr tharm buke
  1 lugë reçeli sheqer
  1 lugë reçeli kripë
  Për mbushjen:
  300 gr djath
  2 domate
  1 lugë kaperi

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Panna cotta me salcë boronice
  next
  Sallatë me domate e arra